[abstract hiphop] Syny - Orient
[Obrazek: 77c4653d7b6fc186461c80849db5f663.jpg]

Jakiś czas temu w trakcie muzycznych poszukiwań w otchłaniach internetu wpadł mi w łapy album polskiej hiphopowej grupy Syny, składającej się z Roberta Piernikowskiego i producenta 1988.

Oto co miała do powiedzenia gazeta wyborcza na temat tego albumu:
Cytat:Łamią języki, kaleczą rytm, nadają słowom nowe znaczenia. Hip-hop staje się dla nich nowym medium - jak magnetofon dla Białoszewskiego. Na rubieżach polskiego rapu eksplodowała podwójna bomba.

Trudno o bardziej trafny komentarz. Syny to muzyka dosyć eksperymentalna, balansująca gdzieś między brudną, ambientową ścianą dźwięku z taśm magnetofonowych a abstrakcyjnymi niekiedy tekstami Piernikowskiego, zawsze pełnych błędów językowych, źle rozłożonych akcentów i udawanej "uliczności", tworzacych spójny koncept od początku do końca kawałka poprzez bardziej lub mniej oczywiste nawiązania. To sprawia, że ta płyta to objawienie na nudnej jak skurwysyn scenie hiphopowej w Polsce, gdzie pierwsze skrzypce grają wyżelowani chłopcy kopiujący nieudolnie USA na trapowych bitach, chociaż jestem przekonany, że "Orient" spotka los ten sam co ddekombinacje (temat o tym projekcie już wkrótce) - wpis na forum i kilka postów zajawkowiczów, szukających niekonwencjonalnych środków wyrazu w muzyce.

Dla osób, dla których hiphop zatrzymał się w końcówce lat .90 jest to pozycja idealna z dwóch względów. Pierwszy to taki, że muzycznie i stylistycznie jest niemal wyjęta z tamtych lat. Drugi natomiast to udowodnienie, że hiphop nie skończył się wraz ze skokiem z dziewiątego piętra.

Jeśli nie skumasz tego kawałka, to odpuść sobie płytę:

Tutaj odsłuch całego krążka:
https://syny.bandcamp.com/releases
Odpowiedz
 Podziekowania: papkin(+1)
Frapujące mocno. Idę ich słuchać za linkiem.

EDIT:
Mało że frapujące. To jest rewelacja.
Kawę zaparzcie, światła nie gaście.
https://soundcloud.com/ortalio
Odpowiedz
Oldskulowy klimat, tłuste bębny...kurde dobre to, łamie kark
Odpowiedz
Napisałem tu, że Synów spotka ten sam los co dekombinacje, ale okazało się, że nie mogłem się bardziej mylić. Syny to teraz wizytówka i złoty chłopiec wszystkich alternatywno-hipsterskich sopłeczności okołomuzycznych.
Odpowiedz
Lubie s kurvy synów
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości