Czy jest możliwe używanie w pełni programów na dysku zewnętrznym SSD?
Zabrakło miejsca na moim komputerze i wpadłem na pomysł aby całe programy instalować na zewnętrznym dysku. Jednak nie wiem czy jest to możliwe, aby korzystać z programu Ableton Live 10 Suite, lub jeszcze innych, instalując wszystko na zewnętrznym dysku przenośnym i na nim pracować? Jeśli opcja ta jest możliwa, gotów jestem zapłacić więcej aby zakupić bardzo szybki dysk przenośny. Przeczytałem że jednym z najlepszych wyborów jest zakup Samsunga X5 Portable SSD MU-PB1T0B 1lub 2 TB. Posiada Thunderbolt i zachwalają go tutaj https://pclab.pl/art78717.htmlPosiadam iMaca 27. Dysk 512 GB SSD, RAM 16 GB i Procesor 4,2 GHz Intel Core i7.Najlepsza byłaby opcja rozbudowy lub wymiany pamięci w iMacu, ale nie chce mi się chodzić do serwisu i w moim iMacu nawet chyba jest to nie możliwe bo jest on jednym z nowszych, zakupiłem go w tamtym roku.Jeśli ktoś doradzi mi zakup jakiegoś szybkiego dysk przenośnego to może być on duży, bo na stałe będę go używał tylko przy iMacu.Wielkie dzięki za pomoc. Temat dla mnie jest trudny, więc dziękuję za proste informacje.
Odpowiedz
Na Macach się nie znam, ale na PC takie coś by chyba nie przeszło programy i system na dysku wewnętrznym sample na zewnętrznym, właśnie dlatego poskładałem PCta bo jest łatwy w rozbudowie i serwisowaniu i zawsze można z niego zrobić hackintosha.
Odpowiedz
 Podziekowania: Jacyński(+1)
(14.03.2019, 22:54)Recoil napisał(a): Na Macach się nie znam, ale na PC takie coś by chyba nie przeszło programy i system na dysku wewnętrznym sample na zewnętrznym, właśnie dlatego poskładałem PCta bo jest łatwy w rozbudowie i serwisowaniu i zawsze można z niego zrobić hackintosha.
Wielkie dzięki za pomoc. Więc pomijając brak opcji możliwości instalacji Abletona na zewnętrznym dysku, czy jest możliwe instalowanie np. wokalu jakiego nagrywam, sampli jak wspomniałeś, i wszystkiego co zajmuje mi blisko 512 GB ? Jeśli tak to trudno jest to poustawiać w Abletonie?
Odpowiedz
Jesteś pewien że nie masz żadnych śmieci na dysku, albo nie potrzebnych sampli w Abletonie, od tego bym zaczął od zrobienia porządku z projektami, a od razu miejsce się znajdzie.

https://www.ccleaner.com/ccleaner-mac
Odpowiedz
(14.03.2019, 22:54)Recoil napisał(a): Na Macach się nie znam, ale na PC takie coś by chyba nie przeszło programy i system na dysku wewnętrznym sample na zewnętrznym, właśnie dlatego poskładałem PCta bo jest łatwy w rozbudowie i serwisowaniu i zawsze można z niego zrobić hackintosha.

nie wiem czemu miałoby to nie działać zakładając że ścieżki do plików pozostaną te same, a z tego co widzę thunderbolt ma nawet szybszy przekaz danych niż SATA.

ale poza tym też myślę że lepiej jest trzymać programy na wewnętrznym a sample, biblioteki etc na zewnętrznym.

(14.03.2019, 23:29)Jacyński napisał(a): Wielkie dzięki za pomoc. Więc pomijając brak opcji możliwości instalacji Abletona na zewnętrznym dysku, czy jest możliwe instalowanie np. wokalu jakiego nagrywam, sampli jak wspomniałeś, i wszystkiego co zajmuje mi blisko 512 GB ? Jeśli tak to trudno jest to poustawiać w Abletonie?
nie trzeba nic ustawiać, ableton zapisuje wszystkie nagrania w folderze projektu. wystarczy zapisywać projekty na innym dysku.

edit: możesz też bez problemu przenieść wszystkie projekty i sample co masz teraz na inny dysk. nagrania i sample które są w folderze projektu będą wczytywać się bez problemu. natomiast jeśli masz sample w jakimś zewnętrznym folderze to ableton ma funkcję automatycznego lokalizowania plików. grunt to trzymać oryginalną strukturę folderów, czyli przenieść wszystko tak jak jest, a nie segregować je na nowo. później jest łatwiej znaleźć odpowiedni plik, w przypadku jeśli masz na przykład pięć plików o nazwie "kick 1.wav" z pięciu różnych paczek i ableton nie wie który jest który.
bingo bango bongo i don't wanna leave the congo
Odpowiedz
Bardzo dziękuję Impakt i Recoil.  Napewno mam wiele śmieci, ale ja dopiero zacząłem robić kilka utworów, a w planie mam dużo więcej, więc jest wiele wokalu i wszystkiego innego. Dokupuję też programy jak Serum, paczki brzmień, Melodyne i inne, więc będę musiał zrobić coś aby to wszystko automatycznie zapisywało się na zewnętrznym dysku, tak jak doradziliście mi, bardzo mi się ten pomysł podoba. Nie wiem czy istotna w tym wypadku jest szybkość działania zewnętrznego dysku, bo jeśli nie to nie musiał bym płacić więcej za zakup szybkiego dysku przenośnego SSD, a kupił bym sobie kilka kolejnych normalnych dysków 4 TB  za znacznie mniejszą kwotę.Teraz jeszcze sprawdzam informację czy w Autoryzowanym Serwisie Apple, mogliby dołożyć w środku mojego komputera dodatkową pamięć SSD.  Wówczas byłoby jeszcze prościej.  Wielkie dzięki.
Odpowiedz
(15.03.2019, 21:16)Jacyński napisał(a): Dokupuję też programy jak Serum, paczki brzmień, Melodyne i inne, więc będę musiał zrobić coś aby to wszystko automatycznie zapisywało się na zewnętrznym dysku, tak jak doradziliście mi, bardzo mi się ten pomysł podoba. Nie wiem czy istotna w tym wypadku jest szybkość działania zewnętrznego dysku, bo jeśli nie to nie musiał bym płacić więcej za zakup szybkiego dysku przenośnego SSD, a kupił bym sobie kilka kolejnych normalnych dysków 4 TB  za znacznie mniejszą kwotę.Teraz jeszcze sprawdzam informację czy w Autoryzowanym Serwisie Apple, mogliby dołożyć w środku mojego komputera dodatkową pamięć SSD.  Wówczas byłoby jeszcze prościej.  Wielkie dzięki.
nie ma żadnego "automatycznie", po prostu podczas zapisywania projektu wybierasz sobie że chcesz zapisać na wybranym dysku :)
paczki brzmień/sample też możesz trzymać na zewnętrznym, razem z projektami. dużo miejsca zajmują też romplery/samplery/biblioteki takie jak kontakt, omnisphere, sampletank, superior drummer etc., i praktycznie zawsze jest w nich możliwość zainstalowania samej biblioteki w innym miejscu. czyli dalej to samo - wtyczkę instalujesz na wewnętrznym, a jej bibliotekę (pliki/sample) na zewnętrznym.

jeśli chodzi o dyski SSD to ktoś inny musiałby ci doradzić czy jest to dobry pomysł, ale jeśli jednak zdecydowałbyś się na HDD to po prostu nie bierz nic poniżej 7200rpm. myślę że nie powinno być problemu. poza tym ableton ma zawsze opcję wczytywania sampli do RAMu jeśli zaczęłoby ci się coś przycinać
bingo bango bongo i don't wanna leave the congo
Odpowiedz
Postanowiłem w iMacu wykonać czystą instalację systemu i od nowa zainstalować wszystkie programy, starając się największe pliki zamieszczać na dysku zewnętrznym. Jeśli to się nie sprawdzi to zawiozę komputer do serwisu i poproszę o zamieszczenie dodatkowego dysku SSD. Ale to potrwa bo teraz nie mam czasu.Wpadłem też na pomysł aby na osobnym przenośnym dysku korzystać z aplikacji Time Machine a na drugim zewnętrznym dysku zamieszczać wszystkie duże pliki, dzięki temu gdy zepsuje się jeden z dysków, będę miał dostęp do jednego z dwóch zewnętrznych dysków by odzyskać dane. Teraz nie będę zamieszczał w komputerze wielu plików, więc warto o tym pomyśleć.Na chwilę obecną nie będę kupował SSD zewnętrznego, ale zakupię tani kolejny WD My Passport Portable Hard Drive - 4 TB. Właściwie to najchętniej zakupił bym jakiś przenośny dysk z Thunderbolt bo zwolnił bym tym jeden z portów USB :-) Ale nie wiem czy są takie bez SSD i godne polecenia.Wielkie dzięki za pomoc.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości