Presety darmowe
Korzystam z Abletona, i chciałem posłuchać presetów. Teraz na myśli mam tylko darmowe. Zanim zacznę instalować je na komputerze, chciałem zapytać się czy wszędzie gdzie pisze Free Presets, oznacza to że mogę instalować to u siebie i korzystać z tego nie zważając na prawa autorskie tych presetów? 
Zastanawiam się też jakie jest ryzyko że ściągając darmowe presety złapiemy jakieś wirusy? Np.mam Serum i znalazłem stronę z presetami do Serum. Nie wiem czy można uznać stronę tą za bezpieczną, i nie trzeba zwracać uwagi na prawa autorskie?
https://cymatics.fm/blogs/production/ult...um-presets
Nie wiem też czy jakość takich darmowych presetów jest dobra? 
Wielkie dzięki.
Odpowiedz
tak, Cymatics jest bezpieczne, to bardzo popularny producent sampli i presetów. w każdej paczce powinna być licencja i tam będziesz miał wszystkie zasady użycia. myślę, że pewnie można używać w utworach, tylko nie można rozprowadzać dalej lub udawać, że to ty jesteś autorem presetów albo coś takiego.

nie jestem pewny co oznacza "jakość" w odniesieniu do presetów. jeśli chodzi o jakość dźwięku to jest taka sama jak syntezatora na którym zostały stworzone, natomiast jeśli chodzi ci o to czy są dobre - moim zdaniem złe nie są, ale to już zależy czy tobie będą pasować.
bingo bango bongo i don't wanna leave the congo
Odpowiedz
Załóżmy że zrobiliśmy utwór i chcemy aby został grany w radiu, robimy koncerty, zarabiamy i za każdym razem musimy podawać informacje że dany preset jest nie nasz, podając autora? Lub nawet nie wolno nam ich używać? Jeśli tak by było, to nigdy nie chcę żadnych presetów, bo po co mam robić cały utwór skoro w końcowej fazie wiem że od nowa muszę robic część w którym miałem jakiegoś preseta.  Myślałem że wszystkie prestey zarówno te w Abletonie jak i dostępne za darmo w sieci, można używac komercyjnie, bez tłumaczenia się że ktoś inny jest autorem tego. A jeśli już jest tak, to czy presety z perkusją również podlegają tak ograniczonym prawom, czy tylko tam gdzie muzyka?
A nawet jeśli już komercyjnie nic nie wolno, to co w przypadku jednego uderzenia, np. Kick, itp. W abletonie mam tego dużo w Packs.
Wielkie dzięki.
Odpowiedz
wszystko masz w licencji, przeważnie jako dołączony plik tekstowy. musiałbyś wrzucić tutaj co tam jest, bo tak to mogę tylko spekulować.

ale nie, nie praktykuje się takich rzeczy i nie znam takiego przypadku, żeby ktoś musiał robić to co opisałeś. takie licencje działają raczej na zasadzie, że nie możesz rozprowadzać samych plików z presetami dalej lub możesz, ale nie możesz usuwać informacji kto jest ich autorem. w licencji powinna być również informacja czy możesz ich używać w celach komercyjnych.
Odpowiedz
ich strona jest tak gówniana, że nigdzie nie ma tego napisanego. żaden link na stronie której podałeś nie działa. żeby pobrać darmową paczkę musiałem się zarejestrować (na 10 minutowy email ofc), podać dane osobowe (nieprawdziwe) i przeklikać dwie ogromne strony z dziesiątkami ofert na których ledwo znalazłem przycisk "pomiń", a zaczynałem myśleć że trzeba coś kupić żeby dostać darmową paczkę. pobrana paczka oczywiście nie zawierała żadnej licencji. na ich blogu piszą na niektórych paczkach że licencja to royalty-free. na innych stronach też piszą, że ich presety są royalty-free, ale nikt nie wie na 100%. mógłbyś napisać do nich i sam się zapytać, ale odnośnik "Contact" jest oczywiście martwy.

moja rada jest taka: napisz do nich na facebooku i zapytaj się czy wszystkie darmowe paczki są na licencji royalty-free. zobacz które paczki chcesz z zalinkowanej przez ciebie strony, zaoszczędź sobie bólu głowy i ściągnij je z torrentów.
Odpowiedz
 Podziekowania: Jacyński(+1)
(06.06.2019, 13:29)Impakt napisał(a): tak, Cymatics jest bezpieczne, to bardzo popularny producent sampli i presetów. w każdej paczce powinna być licencja i tam będziesz miał wszystkie zasady użycia. myślę, że pewnie można używać w utworach, tylko nie można rozprowadzać dalej lub udawać, że to ty jesteś autorem presetów albo coś takiego.

nie jestem pewny co oznacza "jakość" w odniesieniu do presetów. jeśli chodzi o jakość dźwięku to jest taka sama jak syntezatora na którym zostały stworzone, natomiast jeśli chodzi ci o to czy są dobre - moim zdaniem złe nie są, ale to już zależy czy tobie będą pasować.

(06.06.2019, 21:18)Impakt napisał(a): ich strona jest tak gówniana, że nigdzie nie ma tego napisanego. żaden link na stronie której podałeś nie działa. żeby pobrać darmową paczkę musiałem się zarejestrować (na 10 minutowy email ofc), podać dane osobowe (nieprawdziwe) i przeklikać dwie ogromne strony z dziesiątkami ofert na których ledwo znalazłem przycisk "pomiń", a zaczynałem myśleć że trzeba coś kupić żeby dostać darmową paczkę. pobrana paczka oczywiście nie zawierała żadnej licencji. na ich blogu piszą na niektórych paczkach że licencja to royalty-free. na innych stronach też piszą, że ich presety są royalty-free, ale nikt nie wie na 100%. mógłbyś napisać do nich i sam się zapytać, ale odnośnik "Contact" jest oczywiście martwy.

moja rada jest taka: napisz do nich na facebooku i zapytaj się czy wszystkie darmowe paczki są na licencji royalty-free. zobacz które paczki chcesz z zalinkowanej przez ciebie strony, zaoszczędź sobie bólu głowy i ściągnij je z torrentów.
Impakt, jestem bardzo wdzięczny za info. Ja głównie koncentruję się na robieniu mojej muzyki, dlatego wszędzie gdzie widzę jakieś czasochłonne niejasności, a zwłaszcza z prawami, to uciekam z daleka bo ani nie mam czasu na to, ani nie mogę sobie pozwolić na to aby w przypadku gdy jakiś mój utwór stanie się popularniejszy, by ktoś miał jakieś do mnie pretensje. Jestem początkujący, więc zapewne popełniam błędy, ale na chwilę obecną, rzucam wszystko na bok, a zwłaszcza wszystko to co dają darmowe, i będę korzystał tylko z tego co mam w Abletonie i w Serum. Zwłaszcza zamierzam dokupić kilka paczek brzmień Serum i otrzymałem info. że strona jaką teraz podam jest najlepsza na to.https://www.adsrsounds.com/shop/Impakt, widzę że dokładnie sprawdzasz wiele informacji i to jest piękne. Nie wiem czy masz Serum, ale byłbym wdzięczny jakbyś sprawdził czy w serum oprócz paczek brzmień też mają jakieś presety i jak jest tutaj z prawami autorskimi? Barwa brzmień Serum, jest rewelacyjna, ale może się mylę?
Odpowiedz
jeśli chodzi ci o pokładowe presety w Serum to tak, są dołączone. i myślę że w tym przypadku nie musisz się o nic martwić.

jeśli chodzi o ADSR:
Cytat:17. Your Use of Products. All Products (including audio packs, sample packs, sound libraries, samples libraries and other sound suites) are sold subject to the terms of the licence for use granted by us (“User Licence”). The User Licence grants you the right to use and integrate the purchased loops and/or samples within your original mixed music productions (and no additional fee or royalty is required for such integrated use). You agree and acknowledge that ADSR has a proprietary interest in all sound recordings on or within the Site and that any use by you that frustrates the purpose of this Agreement or circumvents the revenue model of ADSR (including without limitation selling, renting, or otherwise using or distributing un-integrated Content) would likely cause irreparable loss to ADSR in a way that could not be adequately compensated by damages.

czyli możesz używać i sprzedawać utwory, w których użyłeś tych presetów. ale nie możesz sprzedawać/publikować samych presetów lub utworów z wyizolowanym jednym presetem (np. eksportowanie samych FXów lub kompozycja w której jednym instrumentem jest ich preset. ale jeśli dodasz do tego chociażby perkusję lub wokal to już będzie ok).
Odpowiedz
Wiem że może zabrzmieć to śmiesznie, ale w Serum pogubiłem się w różnicy pomiędzy brzmieniami a presetami. Normalnie wiem że są pojedyncze instrumenty, które w tym przypadku nazwałem paczkami brzmień Serum, i presety które są jakby już kilkoma dźwiękami z gotowymi ustawieniami. Ale w sieci napotkałem informacje że to co ja nazywam instrumentami w Serum (miałem je już przy zakupie Serum) nazywane są presetami.Chodzi o to że chciałem zakupić więcej instrumentów od Serum i zakupić też trochę presetów. Teraz nawet nie wiem czy oprócz instrumentów, czyli różnych brzmień, mam też jakieś presety w Serum, które już mam zainstalowane?Teraz chciałbym zakupić dużo brzmień i jakieś presety z tej stronyhttps://www.adsrsounds.com/shop/Byłbym wdzięczny jeśli ktoś znalazłby chwilkę i podał mi 2 linki, jeden do presetów a drugi do instrumentów.Jeszcze mam jedno pytanie. Czy np. jak zakupię preseta, to wszystkie brzmienia jakie słychać na stronie, link poniżej, znajdą się u mnie komputerze. Więc w tym przypadku za $ 44.95 będe miał pełną perkusję, i każdy inny dźwięk który tam słychać?https://www.adsrsounds.com/?src=Retro%20...0s%20Retro Wielkie dzięki.
Odpowiedz
Poważnie, chcesz kupować presety i to za 44$ to jest bez sensu, jak nie chcesz wydać dużo a mieć retro brzmienia, to lepiej kupić sobie coś takiego i mieć tysiące najlepszych presetów jakie możesz sobie wymarzyć:

https://www.pluginboutique.com/product/1...Analog-Lab
https://www.pluginboutique.com/product/1...ter-Player
Odpowiedz
nie no nie dzieli się tego na brzmienia i presety. masz tylko presety, czyli z góry ustawione parametry ("pre-set"), które możesz w każdej chwili wczytać na syntezatorze. kupujesz paczki z presetami, czyli zbiory presetów i tyle. lub brzmień, znaczy to samo.
poza tym możesz też tworzyć/ściągać dodatkowe wavetable i szumy, ale to mniej istotne.

w serum nic się nie instaluje, po prostu wrzucasz pliki z presetami do folderu Xfer/Serum Presets/Presets.
tak samo jak w większości syntezatorów, do Serum jest dołączony pokładowy bank brzmień/presetów. presety wczytujesz tutaj: https://i.imgur.com/nIrdYOY.png

co do tej paczki, na stronie masz wypisaną jej zawartość. zawiera ona sample, loopy, presety do Serum oraz MIDI. czyli powinno być tam wszystko.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości