Produkcja muzyczna.
Witam serdecznie, mam 2 pytania odnośnie tworzenia muzyki. Ile czasu średnio potrzeba na stworzenie kompletnego gotowego utworu muzycznego z tekstem. Czyli np jakiś autor pisze tekst, dobry tekst i do tego tekstu trzeba teraz skomponować muzyke. Czyli np Michael Jackson wykonuje piosenke billie jean, więc trzeba napisc tekst wymysleć - skomponować melodie przetestować, sprawdzic poprawic itd itd.. w końcu wykonać ostateczną wersje utworu. Do tego chyba dochodzi jakieś miksowanie , poprawki postprodukcyjne itd.. Ogólnie,  Ile czasu trzeba poświęcić na stworzenie jednego kompletnego utworu który średnio trwa 4 min ? I drugie pytanie ile czasu zajmuje zrobienie całej płyty która zawiera np 10 utworów. Zakładamy że wolakista tylko wykonuje czyli dostaje gotowy tekst a kompozytor komponuje melodie itd..?

Dlaczego o to pytam. W sieci trafiłem na komentarz pewnego artysty, który twierdzi, że utwór discopolowy można zrobic w jeden dzień. Twierdzi również, że jak by przesłychac taki utwór pod kątem produkcyjnym no to taki utwór można zrobić bez problemu w dwa dni. Dodatkowo artysta stwierdził, że nie wierzy żeby np Michael Jackson robił piosenke w dwa dni albo np album w miesiąc. Stąd moje pytanie.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedz
nie da się tego określić.
niektóre utwory mogą powstawać tygodniami lub nawet miesiącami (na przykład muzyka filmowa), a niektóre całe albumy były nagrane w mniej niż tydzień. chociażby w przypadku jazzu, utwory mogą być w pełni improwizowane, czyli skomponowanie i nagranie trwa tyle samo co czas utworu.

utwór discopolowy można zrobić bez problemu w jeden dzień. ale wszystko zależy od człowieka i ew. od ludzi z jakimi współpracujesz
bingo bango bongo i don't wanna leave the congo
Odpowiedz
Ok, rozumiem to może inaczej. Weźmy kilka zagranicznych artystów/zespołów takich  jak: Bee Gees, wspomniany wcześniej Michael Jackson, Abba, Eurythmics , Modern Talking, Roxette, Sandra, Status Quo i wielu innych.. Na pewno każdy z powyższych twórców, album tworzył około roku wynika to z tego, że wtedy nie było przynajmniej tak mi się wydaje takiej technologii komputerowej jaka jest obecnie. Na pewno były jakies urządzenia które wspomagały prace ale na pewno muzycy/twórcy musieli włożyć bardzo dużo ciężkiej pracy aby stworzyce czy to utworu czy cały albumu.
Czy mam chociaż szczątkową rację? Czy jest jakaś literatura która traktuje o tego typu sprawach? Może inaczej chciałbym się dowiedzieć jak powstaje utwór muzyczny pomysł, kompozycja, produkcja, aranżacja - nie znam się na tym a chciałbym się dowiedzieć  - uzyskac wiedze teoretyczną.
Odpowiedz
naprawdę nie da się tego powiedzieć, bo to wszystko zależy od masy różnych czynników. ale przede wszystkim nie ma nic złego w tym, że ludzie potrzebują roku na stworzenie albumu.

jeśli chodzi o kwestię technologii to faktycznie, dzisiaj w parę kliknięć myszki otrzymasz to samo na co kiedyś musiałbyś spędzić parenaście minut, może nawet kilka godzin. ale przecież nie jest to też tak, że przez osiem miesięcy ludzie siedzieli i dłubali jedno nagranie i robili jakieś głupie poprawki (bo szybciej jest po prostu nagrać drugi raz), więc postęp technologiczny nie jest do końca usprawiedliwieniem, jeśli to masz na myśli.

jak chcesz wiedzieć jak przebiega powstawanie utworu to najlepiej po prostu poszukać historii albumów, które wymieniłeś. pewnie głównie wywiady (tekst i wideo) z ludźmi zaangażowanymi w produkcję tych albumów, najlepiej z producentem albo inżynierem dźwięku.
bingo bango bongo i don't wanna leave the congo
Odpowiedz
Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź i wskazanie odpowiednich źródeł wiedzy.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości