Pisanie melodii
Siedząc w FL Studio zauważam, że mam problem z pisaniem melodii.

Czytałem o skalach, jednej się nauczyłem. Nie jest to jednak praktyczne. Nie daje możliwości jakich oczekuję. Na filmikach na YouTube czy midi w flp, nuty tworzy pewną strukturę. Tak więc od dłuższego czasu sobie klikam na nutki, nieraz się udaje coś zagrać, ale zabawa kończy się na trzecim dźwięku. Nie ma gdzie wstawić następnej, bo albo fałszuje albo zmienia sens melodii - a ja chcę kontynuować ją dalej, chcę mieć jakąś kompletną formę, nadającą sens.

Dowiedziałem, że pewne nuty tworzą pewne połączenia, w sumie sam to zauważyłem i kilka takich połączeń odkryłem, ale nie wiem jak to działa.

Co chcę tworzyć: trudno mi to określić. Podczas moich poszukiwań znalazłem wiele wspaniałych utworów, których struktura stanowi wspaniałą całość, ale były też takie, których tylko dany fragment był wspaniały, np. 10 sekund jakiegoś fragmentu i stwierdzam, że to jest idealne, ale reszta jest bez sensu. To fatalne uczucie, kiedy znajdzie się coś wspaniałego, ale nie można słuchać całego utworu. Przy dance'owych melodiach.

Mam w sumie pięć flp, gdzie są jakieś potencjalne melodie, ale nie mam możliwości ich kontynuowania. Najbardziej kompletny projekt zawiera melodie na pianinie (kilka bardzo podobnych), w środku chór, ale męczący, tzn. tzn. leci trzy razy, pierwszy jest cichy w tle, ale dwa następne są na normalnej głośności i jak się go słyszy trzeci raz to to jest monotonne... Ten chór w piano roll ma w sumie 9 kawałków(?) dziewiątka na górze, to takty? Między dwa ostatnie chóry próbowałem dodać jakiś inny, ale brzmi bez sensu, nagle wchodzi coś zupełnie innego.

A gdzie tu tworzenie dźwięków (patternów), mix, mastering...

Jak na razie to wygląda tak, że klikam jakiś dźwięk z Neksusa (bo tam jeszcze one jakoś brzmią) i układam melodie, gdy jest to "dance'owa" melodia dodaje jakieś kicki czy clapy z Vengeance Essentail Club Sounds i linię basu, ale wszystko brzmi razem fatalnie.

W sumie dwóch ostatnich zdań z tej wypowiedzi nie ma co się zastanawiać, bo melodie leżą, a bez tego nie ma sensu iść dalej, ale tworzenie dźwięku jest chyba przed melodią.
nie wiem o co Ci chodzi z tym podziałem na dreszcze i chille. to normalne że kawałek dzieli się na różne części inaczej byłoby nudno
może pokarz jakiś swój kawałek. zrób z tego mp3 i wyślij na http://zippyshare.com/ zobaczymy o co chodzi.
Pokazałem to co najlepsze, to co chcę robić.

Nie wiem czy jest sens to pokazywać. Może screen wystarczy?

Meritum to, brak możliwości utworzenia melodii jakiej oczekuję. Nie widzę zastosowania skali.
Zrozumienie budowy akordów, skal to jedno, a ułożenie dobrej melodii mimo znajomości teorii muzyki to drugie. Jeśli nie masz dobrego słuchu i pewnego wyczucia dźwięków, które pasują, a wnioskuje, że nie masz, to najpierw zapoznaj się się z budową akordów, dalej czym są progresje akordów i jak nad nimi przy użyciu skal lub nie - budować wybrane melodie. Na to nie ma przepisu, teoria Ci pomoże (swoją drogą kuleje ona u większości producentów), możesz spojrzeć w gotowce i widzieć co tam się dzieje.
Możesz spróbować usłyszeć melodię w głowie i przelać ją na komputer, w kreowaniu melodii może Ci też pomóc sterownik zewnętrzny MIDI.
Dobra melodia to różne techniki - stacato, legato, slide.
Co do jakość i rodzaju dźwięku - kwestia osłuchania, intucicji - to się wyrabia z czasem, a nie którzy przez cała swoją karierę używają kiczowatych dźwięków. Kwestia spójności basu z ledam, całosci z perkusją - kwestia wyczucia.
Melodia, który podałeś akurat nie są specjalnie wykwintne. Chcesz inspiracji do melodii? Wyjdź z muzyki elektornicznej do innych gatunków, posłuchaj solówek gitarowych, klasyki.

"Możesz spróbować usłyszeć melodię w głowie i przelać ją na komputer" - to oczywiste, ale traf dźwięki o których myślisz... Traf długość i nutę jednego dźwięku, a później dorób do tego kolejne dźwięki - miliardy opcji... Poza tym na różnych instrumentach to może różnie brzmieć, co także jest problemem.
w tym temacie udostępniłem mój projekt flp. może sprawdź jak jest zbudowany
Dzięki. Mam też kilka innych flp lepszych lub gorszych utworów. To wygląda ładnie, ale jak wpaść na te nuty i ich długości?

Cytat:Melodia, który podałeś akurat nie są specjalnie wykwintne. Chcesz inspiracji do melodii? Wyjdź z muzyki elektornicznej do innych gatunków, posłuchaj solówek gitarowych, klasyki.
Nawet przez przypadek udało mi się trafić trochę nut z tego pianina, ale najbardziej interesuje mnie to na końcu, i jak zrobić własne melodie...

Sprawdź tez następne linki, szczególnie C&C.
No tak, ale zauważ, ze to zawsze będzie kwestią dopasowania - brzmienia, długości wybrzmiewania, regulacji ADSR żeby to brzmiało jak w Twojej głowie lub po prostu brzmiało dobrze w twoim odczuciu w ułożeniu na gorąco np. metodą improwizacji. Są miliardy opcji to fakt i to jest świetne, każda zbędna zasada tylko zabije Twoją kreatywność i zwyczajnie będzie Cie ograniczać. Tak więc nauka teorii, a dalej to już tylko zwyczajna praktyka i eksperymenty.

Cytat:Tak więc nauka teorii, a dalej to już tylko zwyczajna praktyka i eksperymenty.
- wydaje mi się, że teoria i to co chce robić chodzą osobnymi drogami...

Teoria mi niezbyt pomaga, a może masz linki do materiałów, które naprawdę pomogą?

Bez teorii pozostają mi miliardy opcji, i 1% szan, że coś znajdę...
Teraz mam wrażenie że chodzi o to jak przenieść z głowy melodię klikając myszą w piano roll
oto chodzi?
do tego trzeba się jakby przyzwyczaić,żeby wiedzieć jaka wartość rytmiczna zaczyna się w danej kratce i do której kratki ona trwa
układaj tam rożne melodie i z czasem to przyjdzie
jeżeli masz klawiaturę midi to można nagrywać melodię z klawiatury na żywo do fl'a, jest taka opcja

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości